جدیدترین مطالب
مطالب برگزیده
کد خبر: ۴۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اصفهان - جشن حیات دوباره طبیعت در جای جای خطه اصفهان برپاست و گویی که نوروز قدم بر چشم نصف جهان نهاده است.
به گزارش ایرنا، اینجا اصفهان است شهری به وسعت تاریخ، تاریخی از عهد اشکانیان، ساسانیان، دیالمه، سلاجقه، صفویه و دوره های متاخر و معاصر.

اصفهانی که نام آن نگینی بر تارخ جهان است و به گوش و چشم هر ایرانی و غیرایرانی آشناست.

اصفهانی با آثار تاریخی و باستانی بسیار زیبا شامل پلها، کاخها، مناره ها، مساجد و مدارس نظاره گر بازدید مسافران نوروزی است.

' سی و سه پل ' یا پل الله وردی خان شاهکار بی نظیر قرن یازدهم هجری و از آث‍‍ار دوره س‍ل‍طن‍ت ش‍‍اه ع‍ب‍‍اس اول در ح‍دود 300 م‍ت‍ر طول و 14 م‍ت‍ر ع‍رض دارد و طوی‍ل ت‍ری‍ن پ‍ل زای‍ن‍ده رود اس‍ت. 

'پل خواجو'، پل شاهی از زیباترین پل های تاریخی جهان در عصر شاه عباس دوم صفوی در محور شرقی شهر اصفهان در سال 1060 هجری قمری با 133 متر طول و 12 متر عرض و 21 دهانه بنا شده است. 


'پل جویی'، یا پل سعادت آباد در وسط دو پل الله وردی خان و پل خواجو به طول 147 متر و در سال 1065 هجری در دوره سلطنت شاه عباس دوم صفوی بنا شده است.

' پل مارنان ' در یکی از قدیمی ترین محلات شهر اصفهان یعنی ماربین واقع شده و برخی شالوده های پل را به دوران ساسانی نسبت می دهند.

' پل شهرستان ' یا پل جی یکی از پل های قدیمی زاینده رود و در سه کیلومتری مشرق پل خواجو و مقابل ناحیه جی واقع شده و به عقیده ی بعضی از مورخان و باستان شناسان این پل دارای اساس و بنیاد ساسانی است. 

' عمارت چهلستون ' به فرمان شاه عباس اول بصورت یک عمارت و به منظور انجام امور دیوانی و تفریحی در دولتخانه صفوی در قرن یازدهم هجری قمری بنا نهاده شد.

' تالار اشرف ' ، یکی از زیباترین بناهای به جای مانده از عصر صفوی است که بیانگر معماری اصیل ایرانی است.

' عمارت هشت بهشت ' در عصر صفوی و به فرمان شاه سلیمان صفوی (صفی دوم) در سال 1669 میلادی بنا شده و از نظر معماری و کاربرد هنرهای تزئینی در نوع خود بی نظیر است. 

' مسجد جامع ' یا مسجد جمعه، قدیمی ترین بنای تاریخی اصفهان و یکی از پر رمز و رازترین مساجد جهان اسلام است. 

' مسجد امام ' از زیباترین بناهای جهان اسلام و در ضلع جنوبی میدان نقش جهان به دستور شاه عباس اول صفوی و توسط استاد علی اکبر اصفهانی در قرن یازدهم هجری قمری به سبک مساجد چهار ایوانی بنا شده است. 

' مسجد حکیم' با مساحت هشت هزار مترمربع در ضلع شرقی خیابان حکیم، جنب بازار رنگرزان و مقابل مقبره حاج آقای کلباسی واقع است. 

'مسجد شیخ لطف الله' در سال 1011 هجری قمری به دستور شاه عباس اول صفوی برای تدریس علوم دینی توسط شیخ لطف الله جبل عاملی از علمای برجسته جهان تشیع که از لبنان به اصفهان مهاجرت کرده بود آغاز شد و در سال 1028 هجری قمری پایان یافت. 


' منار جنبان ' این سازه یکی از بناهای تاریخی و معروف اصفهان است که در مسیر این شهر به نجف آباد قرار دارد و زمان ساخت منارجنبان که در واقع دو منار است، بطور دقیق مشخص نیست و تنها تاریخ قید شده بر روی سنگ قبر یکی ازصالحان معروف آن دوره به نام ˈعمو عبداللهˈ سال 716 هجری قمری و دوره حکومت ایلخانان مغول را نشان می دهد.

'منار ساربان' در انتهای شمالی محله جویباره شهر اصفهان واقع شده و مان ساخت این منار در کتیبه های فعلی موجود نیست اما به دلیل شباهت زیاد آن با منار مسجد یمن از نظر تزیینات و همچنین از لحاظ معماری و نحوه نگارش کتیبه ها، کارشناسان میراث فرهنگی سال ساخت آن را بین 525 و550 هجری قمری تخمین زده اند. 

' منارمسجد علی (ع)' جالب ترین و عظیم ترین منار موجود در اصفهان است که با فاصله کمی از مسجد جامع عتیق در کنار مسجد علی در مرکز شهر اصفهان قرار دارد و در سال 525 تا 515 هجری قمری بنا شده است. 

مدرسه تاریخی ' نیماورد ' از مدارس مشهور و طلبه نشین شهر اصفهان به شمارمی رود که در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی به وسیله زینب بیگم همسر حکیم الملک بانی مدرسه کاسه گران تاسیس شده است. 

' مدرسه چهارباغ ' آخرین بنای با شکوه، مهم و با عظمت عهد صفویه در اصفهان است که برای تدریس و تعلیم طلاب علوم دینی ساخته شده و در ضلع شرقی خیابان چهارباغ اصفهان قرار دارد. 

' مدرسه فرانسوی ها ' با ساختار نیمه اروپایی، نیمه ایرانی یکی از بناهای مشهور در کوچه های سنگفرش شده جلفای اصفهان است.

فضل الله کفیل، فرماندار اصفهان از تمهیدات ویژه برای پذیرایی و استقبال از مسافران نوروزی خبر داد و گفت: برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی حدود 30 دستگاه اجرایی در ستاد خدمات سفر شهرستان اصفهان با یکدیگر همکاری می کنند. 

وی با بیان اینکه امسال هیچ چادرخوابی در اصفهان نخواهیم داشت، افزود: مراکز اقامتی مناسبی برای مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است. 

وی اظهار کرد: مسافران نوروزی در سفر به اصفهان می توانند علاوه بر بازدید از مکان های تاریخی و گردشگری این شهر از مکانهای دیدنی شهرستان های استان نیز دیدن کنند. 

حسن قائدی ها، مدیرکل آموزش وپرورش استان اصفهان از تجهیز، یک هزار و200 مدرسه شامل 13 هزار کلاس درایام تعطیلات نوروزی برای اسکان مسافران نوروزی خبر داد.

وی اظهار کرد: برای نوروز امسال 43 پایگاه نوروزی درنظر گرفته شده است و نیز در ورودی های شهر نیز پایگاه هایی برای پذیرش میهمانان مستقر می شود.

جانشین رییس ستاد هماهنگی خدمات سفر شهراصفهان از آمادگی این ستاد برای اسکان بیش از ۱۷۰هزار نفر شب خواب در شهر اصفهان خبر داد و گفت: پیش بینی می شود تعداد مسافران نوروزی ۹۴ بیشتر از سال های قبل باشد.


محسن رنجبر افزود: اسکان در باغ فدک به عنوان کمپینگ مرکزی ایران از مکان های اضطراری اسکان مسافران نوروزی در اصفهان محسوب می شود .

وی اظهار کرد: سیاست کلی ستاد اسکان مسافران در هتل ها و مهمانپذیرها و مسافرخانه ها و در مرحله بعدی در مدارس آموزش و پرورش و منازل استیجاری است.

وی خاظرنشان کرد: در تعطیلات سال جدید شرایط حداقل ۱۵۰ هزار شب خواب در مناطق ۱۵ گانه و در مرحله آخر ۲۰ هزار شب خواب در باغ فدک فراهم خواهد شد.

شهرداری اصفهان حدود 9 سال است که شب گذرانی مسافران در چادرهای مسافرتی در سطح خیابانها و پارکهای سطح شهر را ممنوع کرده است و در مدت چهار سال گذشته، چهار مکان باغ غدیر، باغ فدک و پارک های استقلال و قلمستان برای برپایی چادر در نظر گرفته است.

اما از نوروز 93 تنها باغ فدک اصفهان را که با وسعت ۸۵ هکتار در شمال شرق اصفهان برای استقرار و اسکان مسافران به امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی مجهز کرده است. 

جانشین رییس ستاد گردشگری شهرداری اصفهان باغ فدک کمپینگ مرکزی ایران به شمار می آید اما در نظر نداریم مسافران در آن اسکان یابند و فقط به صورت تفریحی از این مجموعه استفاده شود. 

جانشین رییس خدمات دائمی سفر در استان اصفهان از ایجاد 30 ایستگاه امنیت و سلامت در جاده های این استان در زمان سفرهای نوروزی خبر داد و گفت: این ایستگاه ها با همکاری اداره کل راه و شهرسازی، شرکت های امداد خودرو، اورژانس و پلیس راهنمایی و رانندگی استان و به منظور استراحت مسافران و کاهش تصادفات و تلفات جاده ای و ارتقای سطح امنیت جاده ها دایر شده است.

محمد علی طرفه، درباره ظرفیت پیش بینی شده برای اسکان مسافران نوروزی در استان اصفهان گفت: این استان در ایام نوروز 94 ظرفیت اسکان 170 هزار نفر به ازای هرشب در هتل ها، مدارس، دانشگاه ها، مناطق آموزشی و خانه های استیجاری را دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز از آمادگی استان برای پذیرایی از 280 هزار مسافر نوروزی در شبانه روز خبر داد و گفت: ستاد هماهنگی خدمات سفر استان با هماهنگی های اداره ها و ارگانهای ذیربط 30 هزار اماکن اقامتی را برای نوروز 94 پیش بینی کرده است. 

فریدون الهیاری، ظرفیت پذیرش در اماکن اقامتی دارای مجوز را 12 هزار نفر دانست و گفت: با شناسایی اقامتگاه های بوم گردی این رقم اینک به 16 هزار نفر افزایش یافته که رشد 30 درصدی را نشان می دهد. **** روایت 15 هزار سال از نخستین سکونتگاه بشری 

کاشان- شهرستان کاشان با پیشینه فرهنگی و تاریخی 15 هزار ساله جدا از روح صفا و ردپای سهراب و محتشم و فیض، میراث شگفت انگیزی از جسم گرانسنگ تاریخ را در پرونده افتخارات خود دارد. 

 تاریخ دست و دل باز این منطقه هر از گاهی گنجینه ای از این میراث کهن را به کاشفان و باستان شناسان در این منطقه تحفه می دهد تا مردمان کاشانی به اصالت عمیق خود بیش از پیش ببالند. 

رومن گیرشمن باستان شناس فرانسوی و پس از آن باستان شناسان ایرانی به پشتوانه تحقیقات شان توانستند پیشینیه سیلک و به تبع آن کاشان را به هفت هزار و 500 سال پیش رسانده و این منطقه را به عنوان نخستین سکونتگاه بشری معرفی کنند. 

اما باستان شناسان امروز در مستندات و کشفیات منطقه سفیدآب توانسته اند به قدمتی پیش از سیلک و درازای تاریخ این منطقه تا 15 هزار سال دست یابند. 

آنچه امروز کاشانی ها را مفتخر به توریستی بودن شهر می کند و مسوولان را به تلاش برای انجام زیرساخت های گردشگری، آلبومی از داشته های خشت و گلی تاریخ و اسناد فرهنگ کهن نهفته در روح و پیکر این آثار تاریخی است. 

تحقیقات در تپه های سیلک (sialk) نشان داد قریب به هفت هزار سال پیش در این قسمت در چهار کیلومتری جنوب غربی کاشان اقوام اولیه تمدنی را بنیان نهادند که آبادانی کنونی منطقه کاشان را می توان دنباله همان تمدن کهن دانست، محوطه باستانی یا نیایشگاه سیلک با تکیه بر همین قدمت اخیرا به اعتقاد برخی از باستان شناسان به عنوان قدیمی ترین زیگورات جهان شناسایی شده است. 

تپه تاریخی سیلک در 24 شهریور 1310 با شماره 38 در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسید. 

علاوه بر منطقه سیلک مناطقی مانند، غار ویس، آتشکده نیاسر و آتشکده خرمدشت در منطقه کاشان مربوط به زمان ساسانیان بوده و بر تداوم تمدن کهن آن صحه می گذارد. 

میراث دیگر تاریخ در شهر تاریخی کاشان باغ فین است که بنای اولیه آن به دوران آغازین ایران اسلامی بر می گردد و پیوند ناگسستنی با چشمه جوشانی دارد که در بالای باغ جاری است و به چشمه سلیمانیه معروف گردیده است. 

از زمانهای بس کهن در پایین این چشمه پایین تر از باغ فعلی باغی بوده که بر اثر زلزله سال 982 هجری قمری به کلی ویران گشت و به دستور شاه عباس اول صفوی باغی در مکان فعلی که در حقیقت قسمتی از باغ قدیمی بود ساخته شد. 

شتر گلوی عباسی از قسمت های زیبای این باغ است که به دستور شاه عباس بزرگ ساخته شده و در جلوی آن حوض وسیعی دیده می شود و در پشت این بنا نیز حوضچه ای قرار دارد که از کف آن آب به صورت چشمه ای فوران می کند. 

دست به دست شدن عمارت از شاهان مختلف موجب شده هرکدام گوشه ای به بنا بیفزایند و بر این اساس بعد از حمله افاغنه به باغ با دستور کریم خان زند عمارتی به نام خلوت کریم خانی در ضلع جنوبی باغ برپاشد. 

در دوران قاجار با تبعید صدراعظم مقتدر ایران امیرکبیر و سپس شهادت وی این آبادانی دوباره رو به ویرانی نهاد و با آغاز مشروطیت به جهت وضع دفاعی بنای باغ، این مکان پناهگاه اشرار و یاغیان گشت که در مدت 14 سال مصالح و اشیای گرانبهای آن را به یغما برده و به تخریب باغ پرداختند. 

پس از ختم غائله اشرار مجددا به مرمت باغ پرداخته شد از وقایع مهم تاریخی در این باغ می توان به قتل میرزا تقی خان امیرکبیر در آن اشاره نمود. 

دو حمام تاریخی از آثار دوره صفویه و قاجاریه و موزه باغ فین از دیدنی های این مکان زیبای تاریخی است. 

این اثر در تاریخ 15 آذر 1314 با شماره ثبت 238 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت و چند سال است که به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است. 

چشمه سلیمانیه نیز منتسب به حضرت سلیمان نبی (ع) در پشت باغ فین در قسمت جنوبی آن واقع شده و بر فراز مظهر چشمه ساختمانی در زمان شاه سلیمان صفوی و بازرگانی کاشانی با الهام از معماری دوره ساسانی ساخته شده است. 

بقعه شاهزاده ابراهیم (ع) در نزدیکی فین در چند صدمتری غرب جاده کاشان - فین واقع شده که منسوب به دوره قاجار است و به عنوان مرقد یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر (ع) شناخته می شود و بنایی تاریخی و روح نواز دارد. 

مسجد و مدرسه آقا بزرگ نیز در خیابان فاضل نراقی کاشان از بناهای مربوط به دوره قاجار است و تمامی بنا با آجر به صورت گودال باغچه ساخته شده است. 

مسجد جامع کاشان در خیابان بابا افضل و محله میدان کهنه واقع شده و به قرنهای اولیه اسلامی مربوط می شود که از دیگر بناهای تاریخی کاشان دارای قدمت بیشتری است. 

این بنا دارای مناره زیبایی است که با کتیبه آجری به خط کوفی با تاریخ 466 هجری قمری است که نشان دهنده اهمیت و اعتبار مسجد در دوره سلجوقیان می باشد، در لایه برداریهای اخیر از گچبری های محراب عصر سلجوقی آن آثار و تزئیناتی متعلق به دوره آل بویه نیز کشف و شناسائی شده است. 

یکی از مهمترین آثار تاریخی و دیدنی کاشان مجموعه تاریخی بازار است که از اواسط خیابان بابا افضل تا حدود دروازه دولت ادامه دارد، دوران اوج و رواج بازار مربوط به زمان صفویه و به خصوص دوران شاه عباس اول بوده است. 

در مجموعه تاریخی بازار علاوه بر راسته بازارهای اصلی نظیر، مسگرها، زرگرها، کفاشها، بزازها و بازارچه های میانچال، ملک، ضرابخانه و رنگرزها، مساجد بقاع، کاروانسراها، تیمچه ها از جمله تیمچه امین الدوله، حمام ها و آب انبارهای متعدد و مختلفی وجود دارد که هر یک از آنها در دوره ای خاص ساخته شده است. 

مدرسه امام خمینی (ره)، مقبره محتشم کاشانی، بقعه امامزاده هارون بن موسی ابن جعفر (ع) با گنبد مخروطی شکل معروف به پنجه شاه، بقعه حبیب ابن موسی (ع) متعلق به امامزاده حبیب بن موسی بن جعفر (ع) و مزار شاه عباس کبیر، بقعه ملا محسن فیض کاشانی و مجموعه خانه های تاریخی از دیگر شگفتی های جاذب در این منطقه کهن هستند. 

امروز کاشان با بیش از یکهزار و 500 اثر تاریخی شناسایی شده، 313 اثر ثبت ملی، سه اثر ثبت جهانی، 22 مرکز اقامتی در قالب هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر و اقامتگاه های سنتی با ظرفیت یکهزار و 200 تخت اقامتی گردشگران نوروزی از اقصی نقاط کشور و دنیا را در نوروز 94 به سوی خود می خواند. 

*خانه های تاریخی کاشان نمادی از عظمت معماری کهن ایران

خانه های تاریخی بیانگر باور، رسوم، سبک و سیاق پیشینیان در جزئی و کلی ترین مسایل زندگی و دایره المعارف تحولات و تغییرات زندگی از سنتی به مدرن و نمادی از معماری اصیل ایرانی است. 

خانه های تاریخی به عنوان گویاترین سبک زندگی گذشتگان و نمادی از شکوه و عظمت معماری ایرانیان هنرمند در روزگاران قدیم به پشتوانه امکانات حداقلی و ساده ترین تجهیزات تصدیق بارز مثل حکیمانه هنر نزد ایرانیان است، می باشد. 

خانه های تاریخی کاشان از نمونه های زیبا و برجسته معماری کهن در ایران است که به این خطه تاریخی جلوه ویژه و مدال افتخار بخشیده است. 

*خانه عامری ها 

یکی از قدیمی ترین و وسیع ترین مجموعه های مسکونی کاشان خانه عامری هاست که قدمت آن به دوره زندیه بر می گردد و در دوره قاجاریه توسط سهام السلطنه عامری بازسازی و توسعه یافت. 

مساحت عرصه این مجموعه 9 مترمربع با زیربنای 12 هزار مترمربع و شامل هفت حیاط مرکزی به صورت بیرونی- اندرونی و مهمانخانه بوده که تا سالیان اخیر مورد استفاده و بهره برداری قرار داشته است. 

این خانه تاریخی با 82 اتاق و هفت حیاط که بزرگترین خانه تاریخی ایران شناخته شده در سالهای اخیر در زمینه مرمت و بازسازی و تغییر کاربری آن به یک اقامتگاه گردشگری اقدام شده است. *خانه طباطبائی 

این خانه باشکوه در نزدیکی خانه تاریخی بروجردی و در جوار بقعه مبارک امامزاده سلطان امیراحمد (ع) از آثار هنری قرن دوازدهم قرار دارد و به خاطر اینکه سنگ بنای این خانه را شخصی به نام حاج سیدجعفر طباطبائی نظنزی بنا نهاده به خانه طباطبائی موسوم و مشهور شده است. 

این خانه در زمینی به مساحت 4730 مترمربع احداث و در حدود سال 1250 هجری قمری با مهارت و هنرمندی معمار معروف کاشانی استاد علی مریم ساخته شده است. 

این خانه مشتمل بر چهار صحن و حیاط می باشد که حیاط مرکزی آن متعلق به قسمت بیرونی و حیاطهای دیگر متعلق به اندرونی خدمه بوده است. 

در طرفین تالار بزرگ دو حیاط خلوت و نورگیر به صورت قرینه احداث شده که دارای تابلو های بدیع نقاشی می باشند و از نفایس آثار هنری این دیار به شمار می آیند. 

اسناد و قرائن نشان می دهند که هنرمند بزرگ و نقاش باشی دربار ناصرالدین شاه قاجار یعنی میرزا ابوالحسن غفاری کاشانی ملقب به صنیع الملک با مالک خانه دوستی نزدیک و خانوادگی داشته لذا به احترام و دوستی وی با مرحوم طباطبائی در اجرای گچبری ها و ترسیم نقاشی های این خانه نظارت داشته و این موضوع ارزش و اعتبار تزئینات خانه طباطبائی را بسیار افزایش می دهد. 

خانه طباطبائی دارای پنج در ورودی می باشد که ورودی اصلی به دو ورودی اندرونی و بیرونی در قسمت هشتی تقسیم می گردد، علت پیچ و خم های موجود در راهروهای ورودی جهت شکستن اختلاف ارتفاع ها و نداشتن دید مستقیم به داخل خانه است. 

تزئینات متنوع گچبری که در تمامی فضاهای خانه به کار رفته است شکوه خاصی به آن بخشیده است. *خانه عباسیان 

این مجموعه در کوی سلطان امیراحمد قرار دارد و در سال 1252هجری قمری به وسیله مرحوم حاج محمد ابراهیم یکی از نجاران خوشنام کاشان ساخته شده است. 

استفاده از طرح ویژه معماری گودال باغچه و بهره گیری بهینه از فضاها و حجم های موجود در آن این بنا را به یکی از منحصر به فردترین خانه ای ایران تبدیل نموده است. 

در این خانه نیز از تزئینات متنوع معماری مانند گچبری و آئینه کاری استفاده شده، این مجموعه به تحقیق و طبق نظر کارشناسان نخبه معماری جزو برجسته آثار معماری و یکی از نامزدهای دریافت جایزه بهترین بناهای مسکونی ایران اسلامی است. *خانه بروجردی 

این خانه در محله سلطان امیر احمد کاشان در خیابان علوی واقع شده که توسط بازرگانی به نام حاج سید حسن نطنزی در سال 1275 هجری قمری در دوره قاجاریه ساخته شده است. 

معمار این خانه یکی از نوابغ معماری کاشان و از طراحان معروف ساختمان به نام استاد علی مریم بوده که در ایجاد دو بنای تاریخی دیگر کاشان یکی خانه تاریخی طباطبائی در نزدیکی خانه بروجردی و دیگری تیمچه امین الدوله واقع در بازار نقش داشته است. 

نقاشی های این بنا در شیوه های متنوع و با رنگ وروغن و آبرنگ زیر نظر هنرمندان نامدار نقاشی ایران در دوره قاجاریه از خاندان غفاری کاشانی ترسیم شده و طرحهای گچبری این خانه نیز با نظارت تهیه و به انجام رسیده است. 

بخش سرپوشیده این بنا که شامل عمارت کلاه فرنگی با معماری منحصر به فرد تزئینات یزدی بندی و نقاشیها و گچبریهای بسیار زیبا می باشد، این بنا را در زمره با ارزش ترین خانه های تاریخی ایران قرار داده است. *خانه تاریخی آل یاسین 

این خانه در خیابان امام خمینی کاشان واقع شده و متعلق به مرحوم حاج سید محمد تقی پشت مشهدی است که در زمان محمد شاه قاجار ساخته شده و به صورت موروثی در اختیار آقا نظام الدین مجتهد کاشانی (آل یاسین) اولین نماینده مردم کاشان در مجلس شورای ملی بعد از نهضت مشروطه قرار گرفت. 

کاشان دارای یکهزار و 700 اثر تاریخی شناسایی شده است، 313 اثر تاریخی این شهرستان به ثبت ملی رسیده است که 80 مورد از این آثار خانه های تاریخی می باشد که سالانه پذیرای صدها هزار گردشگر خارجی و داخلی است. 

خانه های تاریخی کاشان یکی از جاذبه های گردشگری ایران و کاشان است که هرساله دهها هزار مسافر نوروزی را به سوی خود فرا می خواند تا عظمت و شکوه معماری ایرانیان را در معرض قضاوت و دید گردشگران قرار دارد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نیازمندیها
چرخ گوشت سه کاره افرا
چرخ گوشت ، آبلیمو گیر و آبغوره گیر را همزمان در یک دستگاه داشته باشید.