جدیدترین مطالب
مطالب برگزیده
کد خبر: ۴۷۰۸
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
از میان جنگل‌های هزارساله بلوط و سینه کش کوه پایه‌های سترگ زاگرس جنوبی که می‌گذری به "سی سخت" می‌رسی که چون نگینی سبز، سر بر دامن سپید دنا نهاده و آرمیده است.

از میان جنگل‌های هزارساله بلوط و سینه کش کوه پایه‌های سترگ زاگرس جنوبی که می‌گذری به "سی سخت" می‌رسی که چون نگینی سبز، سر بر دامن سپید دنا نهاده و آرمیده است.

به گزارش مجله اینترنتی وبگردی به نقل از ایسنا،  آنجا که کوه‌ها پشت در پشت هم ایستاده و بلوط‌های هزار ساله زاگرس قد برافراشته‌اند، چشمه ها می جوشند و رودها می خروشند، شهر سی سخت با طبیعت رازگونه خودنمایی می کند.

شهری در ۳۵کیلومتری شمال غربی یاسوج که نام آن برگرفته از نام سی پهلوان نامی کی خسرو کیانی و کشته شدن آنان در محلی بنام گردنه بیژن در دل قلل دناست.

دریاچه کوه گل: این دریاچه که در شمال شرقی شهر سی سخت و درحدود هشت کیلومتری آن واقع است، همچون نگین آبی انگشتری که اطراف آن را گل‌های زردنرگس، بنفشه وزنبق قرار گرفته تابلویی زیبا از هنر آفریدگار بزرگ است.

این دریاچه که در ارتفاعات دامنه نزدیک به قله کوه گل دنا واقع شده دارای جاده دسترسی آسفالته تا اردوگاه بوده و با دقایقی کوهپیمایی این جاذبه زیبای خدادادی قابل رویت است.

چشمه میشی: چشمه میشی یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی این شهر است که در چهار کیلومتری شمال شرقی شهر سی‌سخت قرار دارد و یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس بوده که آن را چشمه "بشو" نیز می‌نامند.

منطقه حفاظت شده دنا: این منطقه بیش از ۸۰ هزار هکتار وسعت دارد و مامن حیات وحش ایران است. سایت گوزن زرد ایرانی با ۱۷ راس گوزن هم در این منطقه قرار دارد. همچنین وجود رشته کوه دنا با ارتفاع چهارهزار و ۴۴۸ متر و ۴۴ قله‌ با ارتفاع بالای چهارهزار متر نیز سی سخت را به شهر کوهنوردان و صخره نوردان بدل کرده به طوریکه در طول سال هزاران کوهنورد ایرانی و خارجی به دنا صعود می‌کنند.

"قاش مستان"، "بیژن دو و سه"، "قزل قله"، "برج آسمانی"، "حوض دال" و … قله‌هایی هستند که دل آسمان را شکافته و دست زمین را به خورشید رسانده‌اند.

لما: روستایی باستانی در کنار رودخانه بشار است که گورهای انسانی با قدمت سه هزار سال قبل از میلاد در آن کشف شده است.

کریک: روستایی در مسیر یاسوج به سی سخت با بافت ماسوله‌ای و مملو از باغات سیب، هلو، انگور و کوچه باغ‌های زیبا که مرقد مطهر امام زاده شاه عسکر(ع) جلوه‌ای معنوی به این روستا داده است.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نیازمندیها
چرخ گوشت سه کاره افرا
چرخ گوشت ، آبلیمو گیر و آبغوره گیر را همزمان در یک دستگاه داشته باشید.