جدیدترین مطالب
مطالب برگزیده
کد خبر: ۵۷۰۲
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
آغاز دوباره تحریم‌ها با «خانه دختر»
پس از اصلاحات، «خانه دختر» در صف دومین اکران‌های نوروزی قرار گرفت، اما آرامشش ادامه پیدا نکرد و حوزه هنری با زدن مهر تحریم بر آن، اولین تحریم‌های سال ۹۴‌اش را آغاز کرد. چرا پس از رهایی از توقیف، «خانه دختر» به دور تحریم‌ها افتاد؟
پیش از این فیلم‌های «برف روی کاج‌ها»، «پل چوبی»، «من مادر هستم»، «بی‌خود و بی‌جهت» و «پذیرایی ساده» هم به خاطر مضامینشان یا به دلیل قصه‌های به قول مسئولان حوزه، «خیانت محور» یا به خاطر «سیاه نمایی» در سینماهای حوزه به نمایش درنیامدند. پس از این خبر شایعه‌هایی مبنی بر ادامه دار شدن تحریم‌ها از سوی سینماهای شهرداری هم به گوش رسید. 

فیلم «خانه دختر» ساخته شهرام شاه حسینی و به نویسندگی پرویز شهباری در سی و سومین جشنواره فیلم فجر اکران شد و به سانس فوق العاده هم رسید. برخی آن را یکی از بهترین و متفاوت‌ترین ساخته‌های سال نامیدند. اما در‌‌ همان روز‌ها حاشیه‌ها و اعتراض‌های برخی منتقدان از این فیلم جسورانه آنچنان بالا گرفت که مسئولان به این باور رسیدند که «خانه دختر» را هم در لیست سیاه توقیفی‌ها قرار دهند. 

 منتقدان باز هم ورود «سیاه نمایی» به سینما ایران را دلیل اصلی مشکلاتشان اعلام کردند. دست گذاشتن کارگردان و نویسنده بر روی موضوعی ملتهب باعث شده بود تا نگرانی عده‌ای باز هم آغاز شود. 

تا جایی که نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با صراحت گفت که «خانه دختر» توقیف خواهد شد. تذکر‌ها آغاز شد و مقاومت‌های رئیس سازمان سینمایی هم تنها توانست از توقیف کامل این فیلم جلویگری کند. 

ایوبی اعلام کرد که این فیلم برای اکران عمومی، دوباره بازبینی خواهد شد و اگر مشکلاتی داشته باشد حتما اصلاحیه خواهد گرفت تا آن اشکالات هر چه سریع‌تر برطرف شوند. 

گفتنی است که به نظر می‌آید همین حاشیه‌ها باعث شد تا «خانه دختر» در جشنواره فیلم فجر در هیچ بخشی نامزد دریافت جایزه نشود.

مجله اینترنتی وبگردی

پس از این انتقاد‌ها شاه حسینی که سعی کرده بود از حواشی دور بماند اعلام کرد تنها ۳۰ ثانیه از فیلمش و چند پلان بحث برانگیز حذف خواهند شد. 

او گفت: «خانه دختر با اصلاحیه اندکی پروانه نمایشی را که قبلا گرفته بود دوباره دریافت می‌کند و با حذف دو تا سه پلان، این فیلم سینمایی آماده اکران می‌شود.» 

اما در حال حاضر و با قبول ممیزی‌های گفته شده، حوزه هنری اعلام کرده که قرار است اکران این فیلم در اریبهشت را تحریم کند. پس از اعلام این خبر یکی از روزنامه‌های اصولگرا هم پیش بینی کرد که نه فقط سینماهای حوزه هنری بلکه پردیس‌های شهرداری هم اکران این فیلم در سینما‌هایشان را ممنوع خواهند کرد. 

این در حالی است که شاه حسینی پیش از این گفته بود که فیلمی ساخته که به خودش تعلق دارد و از آنجا که گیشه برایش اهمیت زیادی دارد اگر این فیلم با اقبال مخاطب مواجه نشود و یک میلیارد تومان نفروشد، در کار خود شکست خورده است. 

مجله اینترنتی وبگردی

اما با تحریم حوزه هنری، «خانه دختر» دیگر سینما آزادی و بقیه سالن‌های متعلق به حوزه هنری را دراختیار ندارد. هرچند که تجربه نشان داده فیلم‌هایی که با تحریم حوزه هنری روبرو شده‌اند، با استقبال تماشاگران رو به رو می‌شود اما قرار گرفتن این تحریم‌های تازه در کنار عدم اکران «عصبانی نیستم» و «خانه پدری» نکته منفی دیگری برای دوران مدیریت ایوبی است. 

 «خانه دختر» داستان دختر دانشجویی در آستانه ازدواج است که تنها ساعاتی پیش از برگزاری مراسم ازدواجش از سوی والدین نامزدش به دوشیزه نبودن متهم می‌شود. دختر به خاطر زیر سوال رفتن شرافتش آشفته می‌شود که سرنوشت تراژیک و مرگباری را برای وی رقم می‌زند. آشفتگی پدر هم به مسئله آزمایشی برمی گردد که دختر از آن سر باز زده است. 

مجله اینترنتی وبگردی
حامد بهداد و رعنا آزادی‌ور این زوج را تصویر می‌کنند. ابتدای این فیلم دوستان دانشجوی این دختر، «پگاه آهنگرانی» و «باران کوثری» مشغول خرید و آماده کردن خود برای این عروسی هستند که شخصی به آن‌ها اطلاع می‌دهد بهار فوت کرده است و مراسم عروسی برگزار نمی‌شود در ادامه آنان به دنبال علت این اتفاق می‌گردند. 

منتقدان معنقدند که تصویر ترسناکی که از خانواده سنتی پسر ارائه می‌شود و اصرار آنان بر دادن آزمایش سیاه نمایی است. 

بعضی هم کلا با به تصویر کشیدن قصه‌ای با محوریت این سوژه مخالف بودند. برخی تفسیر‌ها حتی پا را فرا‌تر گذاشته و پای پدر متجاوز را هم به داستان باز کردند. 

اینجا بود که دیگر شهبازی هم سکوت را شکست و به این دسته اینچنین پاسخ داد: «به تعداد مخاطبان فهم‌های متفاوت وجود دارد» اما اشکال از آنجا آغاز می‌شود که یک معنای‌ای بسا لغزان و نادرست، پیام غایی و نهایی اثر تلقی شود و خارج از حوزه نقد، حکم صادر کند.» 

به هر حال همه این تفسیر‌ها و نوشته‌ها مسئولان حوزه هنری را نگران کرد و دوباره به فکر تحریم انداخت.
 
مجله اینترنتی وبگردی

در این شرایط سازمان سینمایی هم میان دو راهی قرار گرفت است. از طرفی ادامه دار شدن توقیف‌ها و تحریم‌ها صدای اعتراض فعالان سینمایی را درآورده و از مسئولان می‌خواهند تا کوتاه نیایند و پشت هنرمندانش را خالی نکند و از طرفی دیگر منتقدان با فشارهای خود چنین برخورد‌های خودسرانه‌ای را با فیلم‌های روی پرده از سر گرفته‌اند. 

مجله اینترنتی وبگردی

با اینحال هنوز برخی فعالان امید دارد که به علت حضور بعضی از اعضای تصمیم گیرنده حوزه هنری دولت قبل در سازمان سینمایی کنونی، رایزنی‌هایی صورت بگیرد. با توجه به آنکه ایوبی هم در طول دوران مدیریتش در سازمان سینمایی بیش از اندازه هوای حوزه هنری را داشته؛ باید منتظر ماند و واکنش سازمان سینمایی را در مقابل موج جدید فیلم‌های تحریمی حوزه هنری تماشا کرد. اتفاقی که به نظر نمی‌رسد تنها به «خانه دختر» ختم شود.
منبع:فرارو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نیازمندیها
چرخ گوشت سه کاره افرا
چرخ گوشت ، آبلیمو گیر و آبغوره گیر را همزمان در یک دستگاه داشته باشید.