جدیدترین مطالب
مطالب برگزیده
کد خبر: ۵۸۵۲
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در تازه ترین بهانه گیری هاو شرط و شروط های جمهوریخواهان کنگره برای تایید توافق هسته ای با ایران، " لیندسی گراهام" سناتور جمهوریخواه اعلام کرد کنگره نباید توافق هسته ای با ایران را تایید کند مگر اینکه بازرسی از مراکز نظامی این کشور جزء بندهای توافق نهایی باشد.
روزنامه آمریکایی "یو اس ای تودی" نوشت: در تازه ترین بهانه گیری هاو شرط و شروط های جمهوریخواهان کنگره برای تایید توافق هسته ای با ایران، " لیندسی گراهام" سناتور جمهوریخواه اعلام کرد کنگره نباید توافق هسته ای با ایران را تایید کند مگر اینکه بازرسی از مراکز نظامی این کشور جزء بندهای توافق نهایی باشد.
عصر ایران: جمهوریخواهان آمریکا هر روز بهانه ای جدید برای سنگ اندازی در مسیر دولت آمریکا برای توافق هسته ای با ایران درست می کنند.

روزنامه آمریکایی "یو اس ای تودی" نوشت: در تازه ترین بهانه گیری هاو شرط و شروط های جمهوریخواهان کنگره برای تایید توافق هسته ای با ایران، " لیندسی گراهام" سناتور جمهوریخواه  اعلام کرد کنگره نباید توافق هسته ای با ایران را تایید کند مگر اینکه بازرسی از مراکز نظامی این کشور جزء بندهای توافق نهایی باشد.

ایران به صراحت و بارها اعلام کرده است بازرسی ها از مراکز نظامی را نمی پذیرد.

سناتور گراهام با اشاره به اینکه تصریح به بازرسی از مراکز نظامی در توافق نهایی یکی از هشت شرط او برای رای مثبت به لایحه توافق نهایی با ایران در کنگره است، افزود:" اگر با  یک رای دو حزبی بالا موفق شویم توافق نهایی را در کنگره رد کنیم آن وقت دولت (دولت اوباما) مجبور خواهد شد برای یک توافق بهتر با ایران تلاش کند.

او در عین حال تاکید کرد هشت شرطی که او برای تایید توافق نهایی هسته ای با ایران گذاشته بسیار دست بالاست و شانس همراهی بیش از 60 سناتور با این شروط  سخت و دشوار است.

جمهوری اسلامی ایران پس از تصویب طرح اخیر بازبینی توافق هسته ای با ایران در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که هفته گذشته با تعدیلاتی تصویب شد،اعلام کرده است  ایران  با گروهی به نام 1+5 مذاکره می کند و اختلافات داخلی بین دولت و کنگره آمریکا هیچ ارتباطی به تهران ندارد و مشکل داخلی آمریکاست.

بر اساس طرحی که اخیرا در کمیته روابط خارجی سنا تصویب و در روزهای آتی احتمالا برای بحث و بررسی به صحن سنا خواهد آمد، کنگره آمریکا باید ظرف 30 روز پس از امضای توافق نهایی بین ایران و گروه 1+5 آن را مورد بررسی و تصویب قرار دهد.

سناتور گراهام گفته است رد توافق نهایی با ایران در کنگره به معنای پایان یافتن رویکرد دیپلماسی و مذاکره با ایران نیست بلکه به این معنا خواهد بود که تلاش ها برای رسیدن به یک توافق بهتر ادامه یابد.

گراهام  شروط دیگر خود برای موافقت با توافق احتمالی هسته ای با ایران را چنین برشمرد:

1-  میزان غنی سازی اورانیوم ایران تنها برای تامین سوخت یک راکتور (بوشهر) و نه بیشتر باشد.

2- سازوکاری شفاف و روشن برای بازگرداندن فوری تحریم ها در صورت تخلف ایران از تعهداتش داشته باشد.

3- همه سایت های دیگر هسته ای ایران به جز مرکز غنی سازی نطنز را تعطیل کند.

4- راستی آزمایی انجام تعهدات ایران از سوی بازرسان پیش از هر گونه لغو یا تعلیق تحریم و ارسال پول های بلوکه شده و رفع تحریم های مالی ایران.

5- ممنوعیت کامل ایران از طرح توسعه و تحقیق  روی سانتریفیوژهای نسل جدید.

6-  خارج کردن تمامی ذخائر اورانیوم موجود از ایران.

7- باراک اوباما باید پیش از هر گونه رفع یا تعلیق تحریم های ایران باید به کنگره گواهی دهد که ایران هیچ گونه فعالیتی در جهت حمایت از تروریسم ندارد.

گراهام تاکید کرد لغو فوری و یکجای تحریم های ایران در صورت قید در توافق نهایی هیچ شانسی برای تصویب در کنگره آمریکا ندارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نیازمندیها
چرخ گوشت سه کاره افرا
چرخ گوشت ، آبلیمو گیر و آبغوره گیر را همزمان در یک دستگاه داشته باشید.