جدیدترین مطالب
مطالب برگزیده
کد خبر: ۵۸۵۳
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
حدود ۳۳ درصد از کل زمین را بیابان ها تشکیل میدهند. بیابان به منطقه ای گفته میشود که درآن باران کمی میبارد و گیاهان و حیوانات زیادی نمیتوانند زندگی کنند. در ادامه برایتان لیستی شامل بزرگترین و مهمترین بیابان های دنیا را از شماره ۱۰ تا ۱ آورده ایم.
حدود ۳۳ درصد از کل زمین را بیابان ها تشکیل میدهند. بیابان به منطقه ای گفته میشود که درآن باران کمی میبارد و گیاهان و حیوانات زیادی نمیتوانند زندگی کنند. این سرزمین های پهناور و بدون آب بسیار زیبا و بکر هستند. آسمان شبانه ی  صحرا با نمای پر از ستاره موضوع بسیاری از عکس های زیباست. در ادامه برایتان لیستی شامل بزرگترین و مهمترین بیابان های دنیا را از شماره ۱۰ تا ۱ آورده ایم.

10 . شنزار بزرگ

۱۰ بیابان بزرگ دنیا کدام ها هستند؟

شنزار بزرگ در شمال غربی استرالیا قرار دارد وحدود ۴۰هزار کیلومترمربع  از سرزمین های استرالیا را پوشانده است.بیابان گیبسون در جنوب و بیابان تانامی در شرق شنزار بزرگ قرار دارند.این منطقه دارای معادن طلا و مس است از این رو بخشی از ساکنین آن را معدنچیان تشکیل میدهند.

 

9 . چیئوائوا، مکزیک/آمریکا (۴۵۰هزار کیلومتر مربع)

۱۰ بیابان بزرگ دنیا کدام ها هستند؟

این صحرا مناطق مرکزی و شمالی فلات مکزیک را تشکیل میدهد و یکی از بزرگترین صحراها در آمریکای شمالی است.این صحرا قسمت جنوبی نیومکزیکو و همچنین محدوده ی کوهستانی سیرامادره مغربی را قطع میکند.رود پکوس و آریزونای جنوب شرقی نیز در این صحرا قرار دارند.این صحرا به عنوان دومین صحرای بزرگ آمریکای شمالی رتبه گذاری شده است.

 

8 . گریت بیسین، آمریکا (۴۹۲هزار کیلومتر مربع)

۱۰ بیابان بزرگ دنیا کدام ها هستند؟

این بزرگترین ناحیه از حوضه های آبریز داخلی همجوار در آمریکای شمالی است.این صحرا هیچ محصولی ندارد و آب در آن تبخیر میشود.گریت بیسین از مکزیک تا نوادا و قسمت هایی از کالیفرنیا کشیده شده است.حیوانات متنوعی شامل روباه توله(kit fox)،کایوت،راسو،خرگوشهای گوش دراز دم سیاه،سنجاب زمینی،خرموش کانگورویی و نژادهای مختلفی از موش است.این صحرا شامل اکوسیستم های مختلفی مانند کوههای جنگلی و کالیفرنیای مدیترانه ای می باشد.

 

7 . بیابان سوریه، خاورمیانه (۵۲۰هزار کیلومتر مربع)

۱۰ بیابان بزرگ دنیا کدام ها هستند؟

این صحرا یکی از بزرگترین صحراهاست که در خاورمیانه قرار دارد وشامل سرزمینی بزرگ است  که به کشورهایی چون سوریه،عراق و عربستان سعودی برخورد میکند.کل این سرزمین مسطح و صخره ای است.

 

6 . صحرای گریت ویکتوریا، استرالیا (۶۴۷هزار کیلومتر مربع)

۱۰ بیابان بزرگ دنیا کدام ها هستند؟

صحرای گریت ویکتوریا در ایالت استرالیای جنوبی و غربی واقع شده است.این صحرای بایر و خشک از تعداد زیادی دریاچه های نمک و تپه های کوچک ماسه ای تشکیل شده است.تخمین زده میشود که این صحرا مساحتی بیش از ۶۴۷هزار کیلومتر مربع را پوشانده باشد.این صحرا توسط نولاربورپلین جنوبی از اقیانوس جنوبی جدا شده است.

 

5 . پاتاگونیا، آرژانتین/شیلی (۶۷۳هزار کیلومتر)

۱۰ بیابان بزرگ دنیا کدام ها هستند؟

صحرای پاتاگونیا(استپ پاتاگونیایی) بزرگترین صحرا در تمام محدوده ی آمریکا وهفتمین در جهان است.این صحرا بین آرژانتین وشیلی گسترده شده است ولی قسمت بهتر آن در آرژانتین قرار دارد.در شرق آن اقیانوس اطلس و در غرب آن کوه های آند قرار دارند.دمای آن به ندرت از ۱۲درجه بالاتر میرود و معمولا ۳درجه است.دراین صحرا ۷ماه زمستان و ۵ماه تابستان است.

 

4 . کالاهاری، جنوب قاره ی آفریقا (۹۰۰هزار کیلومترمربع)

۱۰ بیابان بزرگ دنیا کدام ها هستند؟

صحرای کالاهاری آفریقا را مشخص میکند و بزرگترین بیابان در آفریقاست.این صحرا تا محدوده ی جنوبی آفریقا کشیده شده است.این صحرا هم خشک و هم نیمه خشک است و بیشتر قسمت های نامیبیا و محدوده هایی از بوتسوانا و آفریقای جنوبی را پوشانده است.دراین بیابان بعد از فصلهای بارانی پهنه های بزرگی از چراگاه های خوب پدید میاید،بنابراین صحرای کالاهاری را نمیتوان یک بیابان واقعی درنظر گرفت و در آن گونه هایی از گیاهان و حیوانات زندگی میکنند.دراین صحرا مقدار باران کمی به حدود ۷۶تا۱۹۰میلی متر در سال می بارد.

 

3 . گبی، آفریقای مرکزی (۱۲۹۵۰۰۰کیلومتر مربع)

۱۰ بیابان بزرگ دنیا کدام ها هستند؟

چین و مغولستان صاحب بزرگترین بیابان آسیا هستند.صحرای گبی بین چین شمالی و مغولستان جنوبی کشیده شده است.این بیابان پنجمین بیابان بزرگ دنیاست.

 

2 . صحرای عرب، جنوب غربی آسیا (۲۳۳۰۰۰۰کیلومتر مربع)


صحرای عرب دومین صحرای بزرگ دنیا پس ازصحرای بزرگ آفریقاست.این صحرا بین دره ی نیل و دریای سرخ کشیده شده است.این صحرا تقریبا جمعیت کمی دارد و ساکنانش کنار چاه ها و چشمه ها زندگی میکنند.امروزه بیشتر قسمت های آن قابل دسترسی است و به خاطر منابع نفت و مواد خام معروف است.

 

1 . صحرای بزرگ آفریقا، آفریقای شمالی (۹۱۰۰۰۰۰کیلومتر مربع)

۱۰ بیابان بزرگ دنیا کدام ها هستند؟

صحرای بزرگ آفریقا بدون شک بزرگترین بیابان دنیاست.در قسمت شمالی آفریقا قرار دارد و از دریای سرخ تا دریای مدیترانه کشیده شده است.این صحرا تقریبا به بزرگی قاره ی آمریکاست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نیازمندیها
چرخ گوشت سه کاره افرا
چرخ گوشت ، آبلیمو گیر و آبغوره گیر را همزمان در یک دستگاه داشته باشید.