جدیدترین مطالب
مطالب برگزیده
کد خبر: ۵۸۶۰
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
روزنامه تریبون دو ژنو نوشت: احتمال پایان تحریم ها علیه ایران اشتهای کشورهای غربی را زیادکرده است.
روزنامه تریبون دو ژنو نوشت: احتمال پایان تحریم ها علیه ایران اشتهای کشورهای غربی را زیادکرده است.

این روزنامه سوئیسی نوشت:توافق هسته ای، فروش موشک به تهران ، نیروگاه های هسته ای، انواع و اقسام قراردادها... روسیه قراردادهای متعددی از این دست با ایران امضا کرده است و البته این تنها کشوری نیست که اشتهایش برای بازار ایران زیاد شده است.

تریبون دو ژنو نوشت: مسابقه آغاز شده است. کمتر از سه هفته بعد از توافق چارچوب تاریخی منعقد شده بر سر برنامه هسته ای ایران در لوزان، گفتگوها مجددا آغاز شده است. مذاکراتی دشوار که هر لحظه ممکن است از مسیر خارج شود. با این حال فقط همین طرح احتمال برداشته شدن تحریم های ایران حرکت به سوی این بهشت پارسی را نوید بخش ساخته است.

این روزنامه افزود: روسیه پیشاپیش حرکت را آغاز کرده است.

کرملین حتی ده روز قبل با اعلام اینکه منعی برای تحویل سامانه ضدهوایی اس سیصد به ایران نمی بیند همه را شوکه کرد.

قرارداد مربوطه در سال 2010 برای اعمال فشار به ایران تعلیق شده بود.

با این حال روسیه اعلام کرد شش ماه وقت برای ساخت آن لازم دارد. همزمان روسها درباره ساخت دو رئاکتور هسته ای دیگر در نیروگاه بوشهر و چهار رئاکتور در مکانی که بعدا مشخص می شود، با ایرانی ها مذاکره می کنند.

بالاخره اینکه معاون وزیر امور خارجه روسیه سرگئی ریابکوف گفته بود ( و البته بعدا مسکو تکذیب کرد) که روسیه می خواهد از ایران نفت بگیرد و در مقابل کالاهایی مانند غلات، مصالح ساختمانی، توربین های گازی ... به ایران بدهد. این پیشنهاد البته برای روسیه که اولین تولید کننده طلای سیاه در جهان است و به نفت نیازی ندارد تعجب آور بود اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که روسیه قصد دارد شریک انکارناپذیر ایران از زمان رفع تحریم ها باشد و با توجه به افزایش تولید نفت ایران بعد از لغو تحریم ، به این وسیله بهای نفت را که رو به پایین خواهد رفت مدیریت کند.

این روزنامه سوئیسی در ادامه با اشاره به اینکه بازار ایران جذابیت دارد نوشت: اما این تنها روسیه نیست که بر روی این بازار 77 میلیون نفری تمرکز کرده است که به روی سرمایه گذران باز می شود. اخیرا هفته نامه معتبر اکونومیست اعلام کرده است که ایران با وجود تحریم ها هجدهمین اقتصاد جهان است و اینکه ایران به تجهیزات و فناوری برای بهره برداری از منابع غنی زیر زمینی اش نیاز دارد.

ایران اولین ذخایر جهانی گاز، چهارمین ذخایر نفت جهان و نهمین ذخیره مس و یازدهمین ذخایر سنگ آهن دنیا را در اختیار دارد.

اروپایی ها به ویژه در رویای استفاده از گاز ایران هستند تا وابستگی خود را به نفت و گاز روسیه محدود کنند.

به جز اینها هیئت های بازرگانی آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، لهستانی و حتی چک راهی تهران شده اند تا این بازار در آستانه بازگشایی را از دست ندهند.

برخی شرایط امروز ایران را مانند باز شدن بازار روسیه بعد از فروپاشی اتحاد شوروی می دانند که البته می تواند با ابعاد متفاوتی اتفاق بیفتد. نوعی جهش اقتصادی به شیوه ترکیه در انتظار ایران است.

تریبون دو ژنو نوشت: سوئیسی ها نیز بیکار نمانده اند. اما این آمریکاست که در موقعیت برتر قرار دارد.

آمریکایی ها در سال های اخیر به خاطر نقض تحریم های ایران از سوی طرف های آمریکایی شاهد افزایش مبادلات تجاری شان با ایران بوده اند.

شرکت جنرال موتورز حتی در تهران تبلیغات ما بازگشتیم راه انداخته است.

قبل از سال 2002 پژوی فرانسه سی درصد بازار خودروی ایران را در اختیار داشت. سوئیسی ها نیز در مسابقه حاضرند.

یک هیئت از سوئیس این یکشنبه به تهران می رود که ریاست آن به عهده لیویا لئو سفیر سابق است. این هیئت می خواهد زمینه مذاکرات بعدی را مهیا سازد. 

منبع:برترین ها
برچسب ها: ایران ، تحریم ، غرب ، حمله
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نیازمندیها
چرخ گوشت سه کاره افرا
چرخ گوشت ، آبلیمو گیر و آبغوره گیر را همزمان در یک دستگاه داشته باشید.