جدیدترین مطالب
مطالب برگزیده
کد خبر: ۵۸۶۸
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک مومیایی ۹۰۰ ساله در جعبه ای در کنار خیابانی در پرو توسط یک کارگر شهرداری پیدا شد.
یک مومیایی ۹۰۰ ساله در جعبه ای در کنار خیابانی در پرو توسط یک کارگر شهرداری پیدا شد.
 به گزارش مجله اینترنتی وبگردی به نقل از مشرق، این مومیایی در شهر «تروخیوو» در شمال غربی پرو توسط یک کارگر شهرداری که مشغول تمیز کردن خیابان بود کشف شد و به احتمال فراوان به شهر تاریخی «چان چان» تعلق دارد.

این شهر تاریخی خشتی که به دوران پیش از اینکاها تعلق دارد، در حومه شهر ساحلی «تروجیللو» دواقع شده و در سال 1986 در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید.

کشف مومیایی 900 ساله در کنار خیابان +عکس

چان چان که توسط کاشف معروف، کنکستادورو فرانسسکو پیزارو کشف شد، حدود 28 مایل مربع مساحت دارد، طی سالهای اخیر بواسطه تعداد زیاد گردشگران، بارانهای موسمی، رطوبت شدید و عدم حفاظت کافی دچار صدمات زیادی شده و در فهرست میراث جهانی در خطر سازمان یونسکو قرار گرفت، اما پس از اجرای پروژه که در قالب آن حدود 70 کارگر به طور شبانه‌ روزی مشغول به کار بودند، مرمت و از این فهرست خارج شد.

هرچند پرو کشوری غنی از نظر داشتن محوطه های تاریخی است، اما بخش اعظم آنها بدون حفاظت به حال خود رها و به منبع درآمد قاچاقچیان آثار تاریخی تبدیل شده‌ اند. در این شرایط کارشناسان برآورد می کنند که در این کشور هزاران نفر به کاوش غیرقانونی در محوطه‌ های تاریخی و قاچاق آثار کشف ‌شده مشغول بوده و هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌ شود.

کشف مومیایی 900 ساله در کنار خیابان +عکس

مدتی قبل نیز دو مومیایی مصری با قدمتی 2400 ساله در روستایی در 240 کیلومتری جنوب شهر قاهره، پایتخت مصر که فاضلاب این شهر به نزدیکی آن انتقال می یابد، توسط مردم محلی پیدا شد. این مومیایی ‌ها که به دوره یونانی - رومی تمدن مصر باستان تعلق دارند، در زمان کشف در تابوتهای چوبی قرار داشته اند که این تابوتها بشدت صدمه دیده اند و به احتمال فراوان از ترس کشف آنها در ایستهای بازرسی پلیس توسط قاچاقچیان آثار تاریخی به فاضلاب انداخته شده اند.

قرار است مومیایی 900 ساله پس از انجام آزمایشات دقیق علمی در موزه ملی پرو، در شهر لیما، پایتخت این کشور به نمایش درآید.
برچسب ها: مومیایی ، پرو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نیازمندیها
چرخ گوشت سه کاره افرا
چرخ گوشت ، آبلیمو گیر و آبغوره گیر را همزمان در یک دستگاه داشته باشید.