یک روان‌شناس:
در محبت به کودک، تعادل را حفظ کنید

یکی‌ از دلایل‌ به اصطلاح لوس‌ شدن‌ کودکان‌ روش‌های‌ غیرقابل‌ قبول‌ والدین‌ به‌ لحاظ‌ تربیتی‌ است؛ والدین‌ محبت‌کننده‌ی افراطی‌ که‌ معیارهای‌ تربیتی‌ و روش‌های‌ یادگیری‌ را در نظر نمی‌گیرند، صرفاً با محبت‌های‌ بی‌ حد و حساب‌ مانع‌ اجتماعی ‌شدن‌ رفتارهای‌ کودکان‌ می‌شوند.


مجله اینترنتی وبگردی

چنین‌ کودکانی‌ معنای‌ صبر و تحمل‌ را در زندگی‌ نمی‌آموزند و انسان‌هایی‌ عجول‌ و شخصیت‌هایی‌ متزلزل‌ بار خواهند آمد.

یک کارشناس ارشد روانشناسی معتقد است: همیشه محبت زیاد نیست که باعث لوس شدن کودک می‌شود، بلکه نحوه محبت کردن است که این مشکل را ایجاد می‌کند.

زهرا مطیعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه مرکزی، در تعریف واژه " کودک لوس" گفت: کودک لوس دائم غر می‌زند، جز خودش کسی را قبول ندارد و خودخواه است.

این کارشناس ارشد روانشناسی افزود: این کودک همچنین نسبت به بقیه افراد واکنش‌های بدی دارد، دائم برای رسیدن به خواسته‌هایش اصرار می‌کند، به دیگران احترام نمی‌گذارد و دائم قهر می‌کند. کودک لوس معنای صبر و تحمل در زندگی را یاد نمی‌گیرد و شخصیت متزلزل و بیهوده‌ای دارد.

وی در رابطه با علل و عواملی که باعث لوس شدن کودک می‌شود، اظهار کرد: برخلاف تصور عموم، محبت زیاد به کودک باعث لوس شدن او نمی‌شود، بلکه محبت بدون توجه به موقعیت و بدون برنامه‌ریزی والدین برای تربیت باعث لوس شدن کودک می‌شود.


مجله اینترنتی وبگردی

مطیعی با تأکید بر اینکه والدین نباید به صورت افراطی و بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی به کودک محبت کنند، گفت: محبت کردن باید بجا و براساس شرایط باشد. این توجه و محبت اگر به‌ موقع صورت بگیرد و فرزند متوجه بشود که والدین او را بدون قید و شرط دوست دارند، باعث رشد بهتر و امنیت روحی بیشتر وی می‌شود.

این کارشناس مرکز مشاوره جهاددانشگاهی استان مرکزی در رابطه با مناسب‌ترین نوع برخورد در برابر این رفتار اظهار کرد: بهترین روش در برخورد با کودکانی که خودخواهانه برخورد می‌کنند و در کل لوس بارآمده‌اند، تغییر رفتار والدین است.

وی تصریح کرد: والدین این کودکان ابتدا باید برای تربیت کودک خود برنامه‌ریزی کنند و همه‌ی نیازها و خواسته‌های کودک را به سرعت در اختیار آنها قرار ندهند، چراکه با این رفتار این انتظار در کودک ایجاد می‌شود که همه خواسته‌های او باید همیشه و سریعاً با جواب مثبت والدین روبرو شود.

مطیعی افزود: با توجه به سن کودک برایش محدودیت قائل شوید، همچنین بداخلاقی و غرغر کردن او نباید باعث شود که محدودیت‌ها را سریعا بردارید. در یک جمله باید برای کودک به تناسب سن او قوانین و مقررات وضع شود.

وی در پاسخ به این سؤال که والدین از ابتدا باید چه روش تربیتی اتخاذ کنند که از ایجاد این خصوصیت در کودکان پیشگیری شود، گفت: والدین باید از ابتدا به کودک خود یاد دهند که او در بعضی موارد حق انتخاب دارد و در بعضی موارد این حق را ندارد، یعنی گاهی ‌اوقات نظر کودک در مورد لباسی که می‌پوشد و وعده غذایی که می‌خواهد بخورد، پرسیده شود.

مطیعی افزود: در بعضی موارد مثل رفتن به یک میهمانی والدین باید تصمیم‌گیرنده باشند.

وی تصریح کرد: همچنین والدین برای نشان دادن محبت خود به کودک، نیاز نیست تمام خواسته‌های او را برآورده کنند. به عنوان مثال، اگر با کودک خود بیرون می‌روید و لباس گران‌قیمتی را می‌بینید به او بگویید لباس زیبایی است، ولی من به کتاب یا کفش بیشتر نیاز دارم؛ با این کار به کودک انتخاب آگاهانه را یاد می‌دهید.

مجله اینترنتی وبگردی

کارشناس ارشد روانشناسی بیان کرد: در موقعیت‌های سخت کودک را تنها نگذارید، ولی در عین‌حال او باید یاد بگیرد که خودش مسئول رفع و حل مشکلات است و اینگونه اعتماد به ‌نفس کودک را نیز تقویت می‌کنیم.

وی در خصوص نحوه ایجاد تعادل در محبت کردن به کودک عنوان کرد: درست است که بچه عزیز است، ولی باید در محبت کردن به او تعادل را حفظ کرد. ضمن محبت به بچه‌ها که یکی از مهم‌ترین اصول تربیتی است، همیشه باید قاطعیت خود را حفظ کرده و به شخصیت کودک احترام بگذاریم؛ ‌یعنی بابت کارهای خوب از او تقدیر و بابت کارهای بد به او گوشزد کنیم.

کارشناس مرکز مشاوره جهاد دانشگاهی استان مرکزی در ادامه سخنانش گفت: لوس شدن کودک نشان‌دهنده‌ی این واقعیت است که رفتار ما نسبت به او قاطعانه نبوده و درخواست‌های او بیشتر از توان ماست. وقتی در مقابل کودک قاطع هستیم، کودک متوجه نارضایتی ما شده و بابت رفتار بدش عذرخواهی می‌کند.

وی افزود: اگر والدین در روش تربیتی جدید خود ثابت و مستمر باشند و آهسته و مناسب با سن کودک پیش بروند، به تدریج شاهد تغییر رفتار در کودک خود خواهند شد.

مطیعی عنوان کرد: روش‌هایی که والدین برای تربیت کودک پیش می‌گیرند، اعم از نوع و نحوه‌ی اجرای آن در رفتار کودک و نظم خانواده بسیار مؤثر است.

وی در پایان با اشاره به این نکته که گاهی بزرگتر‌ها رفتاری را لوس می‌دانند، ولی ممکن است آن رفتار در یک سن خاص عادی باشد، گفت: معمولاً در دو سالگی کمی لجبازی یا پرتاب وسایل دیده می‌شود و با کمی صبر و ارتباط درست، والدین نحوه برقراری ارتباط را متوجه خواهند شد.